Na Dunaju pač vedno piha, toda nas to ni ustavilo, da ne bi plezali po igralih Stadtparka in se veselili vsakega novega dne s prijateljčki. Res je sicer, da so nas v preteklih tednih redno obiskovali tudi virusi in viroze, a tudi to nas ni odvrnilo, da se ne bi potem, ko smo se vrnili v vrtec, pridno lotili zanimivih ustvarjalnic z našo vzgojiteljico Natalijo.
Pomlad je še posebej zanimiva tema za ustvarjanje in spoznavanje življenja, ki se odvija okoli nas. Pri poskusih smo tako spoznali, da se rastline razvijejo iz semen in če jih položimo v prst ter zalivamo, vzkalijo in zrastejo v novo rastlino. Vas zanima, kaj nam je o sebi povedal fižol?
Zrna fižola smo dali med moker papir in opazovali kaljenje. Nekaj zrn fižola nismo namakali v vodi in tam ni prišlo do kaljenja. Do kaljenja je prišlo v lončku, kjer smo namočeni fižol dali v temo. Iz teh poskusov smo sklenili, da fižol za kaljenje rabi samo vodo, ne pa tudi svetlobe. Fižol smo razpolovili in pod lupo ogledovali korenčico, stebelce, in dva prava lista v kalčku. Kalitev in rast rastline smo opazovali vsak dan, rast rastline smo spremljali tudi z merjenjem z ravnilom. Opazovali smo rast stebelca, listov. Spoznali smo, da rastlina za rast potrebuje poleg vode tudi svetlobo. Tista rastlina, ki je bila zaprta v omari, na temnem, se ni več razvijala.

Opazovali smo še kaljenje in rast paradižnika, redkvice, kreše, melise in marjetice.
Kreša je zelo hitro zrasla, ostala semena so vzklila in začela rasti, vendar od kaljenja do razvoja listov in cveta lahko traja par tednov, zato bomo naše rastline opazovali tudi v prihodnjem mesecu.
Pri našem opazovanju okolja smo uporabljali nekatere naravoslovne Montessori materiale in jih sortirali glede na žive oz. nežive materiale (les, kamen, kristal, ovčja dlaka, plastične figurice živali, storž, plodovi rastlin, školjke). Montessori kartice pa smo uporabljali tudi za opazovanje življenjskega kroga metulja in čebelice. Na krog iz vrvice smo najprej položili metulja, nato jajčece, gosenico in bubo. Pri tem smo ugotovili, da iz bube nastane metulj, ki spet izleže jajčece.

Pomlad je tudi čas, ko ti srce zapoje od radosti, saj se vse prebuja in začenja brsteti in cveteti. Ta radost je razlog, da si človek zapoje, zato smo tudi mi veliko peli, pa tudi plesali smo. Naučili smo se pesmice Marko skače po zeleni trati, Mali zvonček se je zbudil, Zvončki in trobentice, Žabe svatbo so imele, Čebelica Maja in našo himno, Metuljček Cekinček. Svojo domišljijo smo urili s poslušanjem pravljic Zmajček in Trmica, Zelo lačna gosenica, Zmaj Direndaj ter Peter Klepec.
Pust je bil še en dan, ki smo si ga dodobra zapomnili, saj smo se takrat mastili s krofi, plesali smo in prepevali ter barvali klovna.
Za dan žena in za materinski dan pa smo svojim mamicam poklonili rožice, ki smo jih izdelali iz papirja.
Skratka, pisano je bilo in pestro. Tako zelo, da so se nam pogosto pridružili tudi drugi otroci v vrtcu, tisti, ki vsaj malo razumejo naš jezik, ker tudi sami od doma prinašajo takšnega, ki spada v skupino slovanskih jezikov. Takrat smo bili še posebej ponosni na svoj jezik in zanimiv program, ki ga posebej za nas pripravlja naša, slovenska, vzgojiteljica.
Vrednost slovenske skupine pa so nedavno prepoznali tudi mediji in tako je bil intervju o naši zgodbi objavljen v slovenskem koroškem tedniku Novice. Preberite ga tukaj.
In ne pozabite ljudem okoli vas povedati novico o odprti čakalni listi, ki vsakega, ki bi se nam želel pridružiti, čaka na vpisni strani našega spletnega mesta. Vsa trenutna mesta smo namreč otroci, vpisani v preteklem letu, obdržali,
ker imamo tako zelo radi svoj slovenski vrtec. Ampak to ne pomeni, da se ne bo tekom leta sprostilo še kakšno mesto, ali pa se bo ponudilo kakšno novo. Za tiste neučakane, ki bi pa na vsak način želeli postati del naše skupine, to je možno tudi tako, da kontaktirate vrtec Schmetterling direktno, gospo Melanie Lackner, na telefonsko številko 01 / 440 53 35 ali po elektronski pošti heumarkt@schmetterling.at in povprašate, ali se obeta kakšno prosto mesto v kratkem… namreč tudi otroci vpisani v vrtec Schmetterling Am Heumarkt izven slovenske skupine, imajo možnost ustvarjati in raziskovati, se veseliti, prepevati in plesati, poslušati pravljice in se igrati v slovenskem jeziku… je zapisano v vetru.
Me veseli da v Dunaju imate slovenski vrtec. olgited Benečanka
LikeLike